Kako se energetski efikasna arhitektura i visok kvalitet života mogu idealno kombinovati prilikom modernizovanja stare kuće?
LichtAktiv Haus uključuje modernizaciju tzv. naseljeničke kuće iz 1950-ih godina smještene u okrugu Wilhelmsburg u Hamburgu. Eksperiment pokazuje kako se vizija obilne prirodne svjetlosti, svježeg zraka i otvorenog pogleda može ostvariti i u najizazovnijem projektu modernizacije. Cilj je da se kombinuju optimalna energetska efikasnost i najviši standardi kvaliteta života u kući koja funkcioniše s neutralnim karbonskim otiskom.
Ono što konceptualni dizajn kuće LichtAktiv Haus čini tako jedinstvenim je inovativna strategija modernizacije koja maksimalni kvalitet života kombinuje s optimalnom energetskom efikasnošću. Nekada zatvorena struktura postojeće zgrade je pretvorena u prostrane sobe preplavljene svjetlom, koje stanarima pružaju najviši kvalitet stanovanja. U staroj kući se nalaze dvije dječije sobe, dva kupatila i spavaća soba u premium verziji. Uz pomoć tzv. "lampe za dnevno svjetlo" prostor ispod krova je proširen, stvarajući centralni dnevni boravak i biblioteku koji primaju optimalan dotok prirodnog svjetla. Prostor boravka se otvara i horizontalno zahvaljujući staklenoj fasadi koja se proteže gotovo pet metara u dužinu i gleda na vrt. Površina prozora je ukupno povećana sa 18 m2 u staroj zgradi na 60 m2. Jedan dio je nadograđen, čime se dobio prostor za dnevni boravak i trpezariju, kuhinju i pomoćne prostorije.
U ovom jedinstvenom projektu renoviranja, LichtAktiv Haus, zatvorena blok struktura je transformisana u otvorenu grupu prostranih prostorija okupanih prirodnim svjetlom. LichtAktiv Haus se može ostvariti u različitim varijantama - u osnovnoj modernizaciji i u modulima prema finansijskim mogućnostima, ambicijama u pogledu potrošnje energije i potrebama za dodatnom površinom kroz nadogradnju.
Postojeća zgrada ima dvije dječije sobe, dva kupatila, glavnu spavaću sobu, centralni dnevni prostor i biblioteku. Sve sobe imaju fasadne i krovne prozore koji su postavljeni kako bi se osigurala optimalna distribucija prirodnog svjetla – a prozorska površina kuće je povećana sa 18 m2 na 60 m2. Prostor boravka je zatvoren pet metara dugim staklenim zidom koji se može otvoriti prema vrtu kuće. Cjelokupni prostor je proširen površinom za boravak na otvorenom koja je povezana s trpezarijom. Tu su smještene i kuhinja i pomoćna prostorija za instalacije. Trijem je postao veza između onog što je staro i novog. Za opskrbu električnom energijom i toplom vodom su korišteni solarni kolektori i fotonaponske solarne ćelije – sve za pokrivanje energetskih potreba kuće.
Koncept LichtAktiv Haus je zasnovan na "naseljeničkom duhu", ali umjesto samodovoljnosti u smislu hrane, kuća je samodovoljna u smislu energije.
U nastavku pogledajte neke od VELUX proizvoda koji se koriste za proširenje kuća